FAIL (the browser should render some flash content, not this).
ALBAKOM A.Ş., HASSAS SAC KESME VE ŞEKİLLENDİRME YATIRIMLARI İLE SEKTÖRE ÖNCÜLÜK EDİYOR.

 • Beyaz eşya sektöründe 60 yıllık tecrübesi olan Albakom A.Ş. müşteri istekleri doğrultusunda parça tasarımı, progresiv kalıp imali, pres baskı ve montaj işlemleri yanında yüzey kaplamaları ile elektrostatik toz boyama konusunda uzmanlaşmıştır.
  Metal parça yardımcı sanayi olarak yurtiçi ve yurtdışı pazarlara hizmet veren Albakom A.Ş. hassas kesme kalıplarının ve parçalarının tasarım ve üretimini iş hedefleri arasına katmıştır.

 • HASSAS SAC KESME VE ŞEKİLLENDİRME TEKNOLOJİSİ NEDİR?

  Dar toleranslı ve kesme yüzeyleri komple temiz parçalar elde etmek için geliştirilmiş bir teknolojidir. İlk defa 1920’li yıllarda İsviçre’de saat endüstrisinde kullanılmak üzere geliştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde otomotiv, tekstil, bisiklet, motosiklet, savunma sanayi gibi birçok sektörde ihtiyaç duyulan sac parçalara uygulanır olmuştur.
  Ülkemizde bu teknoloji son on yıl içerinde kullanılmaya başlanmıştır, ancak yurt dışındaki kadar yaygın değildir.
  Son yıllarda özellikle otomotivin hızlı büyümesi ve yeni yabancı ortaklı şirketlerin ülkemizde yerleşmeleri sebebi ile bu tür parçalara olan talep artmaktadır.
  Ağırlıklı olarak otomotivde kullanılan bu parçalar, klasik yöntem ile üretilememektedir. Bu tür parçalarda malzeme sert değil aksine yumuşak olmalıdır. Böylece ön çökertmeli kesme diye de tanımlanabilecek hassas kesme teknolojisi yapılabilir. Bu parçalarda kesme boşluğu olarak adlandırılan, kalıp çekirdekleri arasındaki boşluk klasik yönteme göre 5-10 kat daha azdır. Klasik yöntemde tek taraflı kesme boşluğu sac kalınlığının 1/10 mm’si kadar takribi verilir iken, bu yöntemde 1/0,5 mm’si mertebelerindedir. Bu tür az boşluk kalıbın kesme kuvvetini arttırdığı için klasik yöntemdekinden daha yüksek tonajlı preslere ihtiyaç duyulmaktadır.
  Hassas kesme kalıplarında üretilen parçalarda klasik yönteme göre bir dezavantaj ise çapaktır. Klasik yöntemde kopmadan dolayı çapak azaltılabilmektedir. Ancak bu teknoloji ile üretilen parçalarda kesme çapağı oldukça fazladır. Bu nedenle ilave zımparalama ve çapak alma gibi prosesler uygulanarak ürünler işlenmektedir.
  Hassas kesme teknolojisi ile üretilen parçalar talaşlı imalat yöntemleri ile üretilmişçesine düzgün ve hassas olmaktadır. Bu nedenle talaşlı imalat ile üretim zamanı çok uzun ve maliyetli yüksek adetli parçalar özel ve maliyetli kalıplar yapılarak bu teknoloji ile üretilmektedir. Parça toleransları klasik yöntemde 0,05 mm ile maksimum verilmektedir. Hassas kesme teknolojisinde ise 0,005 mm’ler ile belirlenmiş dar toleranslar sağlanabilmektedir. Bu tür dar toleranslı parçaları üretir iken, ölçünün uzun süre toleranslar içerisinde kalabilmesini sağlamak çok önemlidir. Kalıpları bu dar tolerans aralığında uzun süre çalışabilmesi sağlamak için özel malzemeler ve kaplamalar kesme çekirdeklerine uygulanmaktadır. Böylece sürtünme ve aşınma azaltılmakta ve kalıp ömrü uzatılmaktadır. Ancak klasik yöntemdekinden çok daha kısa kalıp ömrü söz konusu olduğundan birim parçaya düşen kalıp ve yenileme maliyetleri oldukça yüksektir.

  Şekil 1 de görüleceği üzere klasik kesme (a) yönteminden farklı olarak hassas kesmede ( b ), ilave etkiler gerekmektedir.
Albakom Metal, preshanesinde 5 tondan 450tona kadar çoğu son teknoloji çeşitli preslere sahip olup, üretimde verimliliğin artmasına olanak veren doğrultucu, elektronik servo sürücü ile geniş ürün yelpazesini ISO 9001 kalite standardında düşük maliyetli ve yüksek kaliteli üretilmek ve JIT prensibine bağlı kalarak müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.


Albakom Metal; müşterilerinin ihtiyaçlarını tam anlamı ile karşılayabilmek için her zaman teknolojiyi takip etmekte, ve sahip olduğu yeni ekipmanlar ve metotlar ile gücüne güç katmaktadır.


Vibro Deburring sistemine sahip elektro kaplama departmanımız, hem küçük hem de büyük parçaların kaplanma işlemine sahip olduğu Dolap ve Havuz sistemleri sayesinde kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.


Elektrostatik toz boya konusunda Türkiye’nin kalite öncüsü olmayı hedefleyen firmamız, modern tesislerinde günümüzün kalite ve hız faktörlerini bir araya topluyor.
Misyonumuz dünya standartlarında elektrostatik toz boya hizmeti vererek, konusunda vazgeçilmez bir çözüm ortağı olmak.


Albakom Metal, müşterilerinin çeşitli ölçülerde ve boyutlardaki en basitten en karmaşığa farklı miktarlardaki taleplerini tam olarak karşılayabilmektedir. Albakom Metal, müşterilerinin koşulsuz memnuniyetinin sağlanması için kusursuz ve yüksek kaliteli ürünler sunmkatadır.


Ana SayfaEnglish